My, Słowianie.

Świadomość naszych korzeni coraz bardziej rośnie, coraz więcej słyszymy i czytamy o historii naszej pierwotnej kultury i naszym pochodzeniu. Dla nas wielu jest wielką przyjemnością odkrywać, jak stary i potężny jest nasz słowiański ród. A właśnie taka świadomość jest potrzebna, abyśmy dziś mogli być dumni ze swojego pochodzenia, z dziedzictwa naszych przodków.

Czy jednak samo czytanie  na ten temat wystarczy?

Czy nie lepiej zobaczyć, dotknąć, poczuć tamte czasy? Choć przez chwilę przenieść się o setki lat wstecz i prawie być świadkiem wydarzeń  minionych dni. Bo gdzie jak gdzie, ale okolice Łysej Góry na pewno dają przestrzeń do wędrówek w przestrzeni i czasie.

Zabierze nas tam Tomasz Poświst Rogaliński – żerca wspólnoty Gontyna, przewodnik PTTK, a „przy okazji” inżynier zootechniki , wiertnik i analityk zarządzania. Jego wiedza o pochodzeniu Słowian, znajomość terenu , historii i historyjek o obyczajach ludowych, które nie dały się wyplenić przez tysiąc lat, dosłownie przerzuci nas w tamten okres.

Więcej o panu Tomku:

http://kielce.wyborcza.pl/kielce/1,115198,19547484,rodzimowierco-kim-jestes-u-nas-tez-czcza-slowianskich-bogow.html

Plan jest taki:

1 dzień:

  • Przyjazd na godz. 19,
  • wspólna kolacja przygotowana przez miejscowe koło gospodyń wiejskich,
  • spotkanie z panem Tomkiem, który swoimi opowieściami wprowadzi nas w klimat.

2 dzień:

  • Śniadanie o godz. 8,
  • wyjazd samochodami na górę Dobrzeszowską, gdzie obejrzymy wały kultowe sprzed 1200 lat. W drodze powrotnej weszlibyśmy na górę Perzową – kultową górę, której znaczenie potwierdził badacz Władysław Siarkowski.

    Na Górze Dobrzeszowskiej znajduje się przedchrześcijańskie sanktuarium Słowian. Jego szczyt otoczony jest przez trzy koncentryczne, kamienne owale o wysokości sięgającej około 2 m. Na obszarze o powierzchni 100x30 m odnaleziono resztki ceramiki, ślady po palonych ogniskach, szczątki bliżej nieokreślonych budowli, kamienne pionowe płyty oraz ołtarze ofiarne.
    Wewnątrz wałów znaleziono grubą na 3 m warstwę spalenizny, co oznacza, że palono tu duże ogniska. Datowanie resztek drewna z warstwy spalenizny pozwoliło ustalić czas działania świątyni na plus minus 796 rok. Archeolodzy postawili hipotezę, że w dniach obchodów świąt ognie zapalano kolejno na 3 górach (Góra Dobrzeszowska, Góra  Sieniawska, Łysiec ) w miarę pojawiania się słonecznej tarczy.
    Niezwykłością jest fakt, że przy ogromnych założeniach architektonicznych świątyni na jej szczycie, na całym obszarze nie znaleziono niczego, co by pochodziło z okresu jej użytkowania. Zwykle ludzie coś gubią, jakiś guzik, zapinkę, szpilkę. Takie rzeczy archeolodzy znajdują dziesiątkami, a tu poza kilkoma odłamkami ceramiki, które pozwoliły  datować świątynię na VIII w. i śladami spalenizny nie znaleziono niczego

    Góra Perzowa to niewielki rezerwat przyrody. Szczyt góry otoczony jest murem skalnym z czerwonego piaskowca sięgającym miejscami wysokość 6 m. W sztucznie powiększonej jaskini na samej górze znajduje się  kaplica Św. Rozalii.

    Czas trwania wycieczki ok 9 godzin.

  • Powrót do hostelu na obiadokolację
  • Czas dla siebie na odpoczynek
  • Wspólne rozmowy i biesiadowanie przy ognisku

3 dzień:

  • Śniadanie o godz. 8,
  • Wyjazd pod klasztor na Łyścu. Tam zwiedzimy kościół i klasztor, a potem poszlibyśmy do wałów kultowych, które mają ponad 1800m i są największe w Polsce.

    Łysiec, Łysa Góra ( dziś zwana także Świętym Krzyżem ) – obok Ślęży najbardziej znane słowiańskie centrum kultowe. Mieściło się tu sanktuarium poświęcone trzem bogom – Świstowi, Poświstowi i Pogodzie, znanych również jako Ład, Boda i Lel, którzy kojarzeni byli z siłami przyrody. Czczono tu także Lelum i Polelum, bogów śmierci. Każdego roku, w nocy z 30 kwietnia na 1 maja gromadziły się na szczycie tłumy wyznawców, aby ugasić święte ognie, powitać duchy zmarłych ( gdzie indziej na świecie święto znane jako Noc Walpurgii ). Łysa Góra była również miejscem, gdzie spotykały się czarownice. Do końca XVII, zanim rolę tę przejęła Częstochowa, było to najważniejsze miejsce kultowe w Polsce, do którego  pielgrzymowali królowie.

    Czas trwania wycieczki ok 5 godz.

  • Powrót do hostelu na obiad
  • Pożegnanie

Jak widać, będzie dużo do oglądania. Dlatego konieczne zabranie jest ze sobą wygodnych butów, stroju odpowiedniego do pogody, plecaka na wodę i prowiant.

 

 

Spotkanie Słowiańskim Tropem na Ziemi Kieleckiej

14, 15 i 16 lipca 2017, od piątku godz. 19 do niedzieli  godz. ok. 16

 

Po słowiańskiej historii oprowadzi nas Tomasz Poświst Rogaliński

 

 

Zapisy:

mailowo: sztukadobregozycia@gmail.com

telefonicznie: 512 354 599 lub 692 778 413

 

Poniżej kilka zdjęć Tomasza Pośwista Rogalińskiego oraz przedsmak naszej wyprawy. Kliknij na zdjęcie, żeby przeczytać, co przedstawia. Zdjęcie na górze strony wykonano podczas badania wałów kultowych w Puszczy Jodłowej.