Pamięć komórkowa to zagadnienie fundamentalne jeżeli naszą przygodę z rozwojem osobistym zaczynamy od pracy z takimi metodami jak Totalna Biologia, Ustawienia Systemowe, terapia indywidualna, psychoterapia czy tak naprawdę jakakolwiek forma spoglądania wewnątrz siebie, w poszukiwaniu recepty na szczęśliwsze życie. Dla wielu z nas ten temat brzmi jednak trochę fantastycznie. Dlatego dziś przyjrzymy mu się z każdej strony.

Jak komórki zapamiętują informacje?

Większość z nas pamięć kojarzy z pracą mózgu, a więc neuronów. Pamięć naszego ciała jest niezwykle ważna nie tylko po to, byśmy byli w stanie przypomnieć sobie co zjedliśmy wczoraj na śniadanie, lecz aby nasz organizm posiadał wystarczająco informacji na temat przebytych chorób i nabytej odporności – pamięć, w tym znaczeniu, jest naszym zdrowotnym ubezpieczycielem. No właśnie, ale czym tak naprawdę jest pamięć? Czy znajduje się ona w konkretnym miejscu, jakim jest na przykład dany organ, czy jest to może proces chemiczny zachodzący w wielu miejscach jednocześnie? Jednym z elementów badań nad tym jak organizmy przechowują informacje są badania nad pamięcią transkrypcyjną, czyli komórkową. Komórka napotykając sygnały ze środowiska zewnętrznego przygotowuje odpowiedź w formie aktywowania poszczególnych genów i produkcji białka. Informacja o tym jaka odpowiedź została wysłana zapisywana jest w genomie, w sposób zmiany epigenetycznej, przestrzennej zmiany w ułożeniu materiału genetycznego. 

Jak wygląda zapis pamięci?

Z tym naukowcy mają największy problem. Badania molekularne profesora Wojciecha Siwka ustaliły jednak, że w zapisie pamięci komórkowej ważna rolę odgrywa enzym kohezyna. Pełni ona nadrzędną rolę podczas podziału komórkowego, jak i w innych momentach życia komórki, bowiem reguluje ekspresję genów i zwijanie genomu. Ponadto, zespół profesora Siwka odkrył również, że usunięcie kohezyny z przestrzeni komórki znacznie wpływa na odpowiedź komórki na sygnał, co świadczyć może o naszej przyszłej zdolności molekularnej zmiany zapisu komórkowego. 

Nauka, nauką, a co z duchem?

Dla niedowiarków badania molekularne są przykładem na to, że nasze ciało faktycznie operuje w nieustannym procesie zapisu informacji. Dla tych, którzy tego procesu doświadczyli poprzez doznania fizyczne, jest to potwierdzenie i nadzieja na to, że w przyszłości terapuci lepiej rozumieć będą zjawiska takie jak chociażby traumy. Niezaprzeczalną tezą jaki możemy wyciągnąć z tych badań już dziś, jest to, że jesteśmy tym, kim stworzyło nas doświadczenie. Dosłownie, bo nasze komórki zapisują wszystko to co z jakiegoś powodu uznały za znaczące. Niezaskakujące jest tym bardziej to, że taki zapis przekazujemy naszemu potomstwu w genotypie. Z tej perspektywy, metody terapeutyczne takie jak Ustawienia Systemowe czy Totalna Biologia w przyszłości stać się mogą formą terapii oferowaną przez medycynę konwencjonalną. Miejmy nadzieję, że tak właśnie się stanie.