Kiedy:
07-12-2019@11:00 – 15:00
2019-12-07T11:00:00+01:00
2019-12-07T15:00:00+01:00
Gdzie:
Łódź, ul. Sienkiewicza 61
wejście z Pasażu Schillera
Kontakt:
Stowarzyszenie Sztuka Dobrego Życia
512 354 599 lub 692 778 413
Warsztaty Kadzidlarskie z DziczeJemy @ Łódź, ul. Sienkiewicza 61

Okadzanie od wieków było stosowane w gospodarstwach domowych w celach leczniczych m.in. poprzez spalanie ziół oczyszczających przestrzeń i powietrze, ale także magicznie – to samo zioło najczęściej wyganiało złe duchy. Oczywiście dziś wiemy, że złe duchy i choroby to często to samo…

Kadzidła były używane w trakcie rytuałów i różnych uroczystości w celu emocjonalnego uzdrowienia. Palenie kadzideł łączy nas z naszą duchową naturą i z tym, co boskie. Dzięki okadzaniu relaksujemy ciało i ducha, uspakajamy umysł, wyciszamy myśli i uwalniamy się od stresów codziennego życia.

Jako kadzideł używano bardzo pospolitych wówczas roślin, takich jak bylica pospolita, czy konopie…Tak, Tak! Można dymić hubą, jak i dziewanną.

Można mieszać zioła z żywicami i tworzyć swoje zapachy.

Razem z zielarką Justyną Pargiełą z Lublina (Dziczejemy) wejdziemy w świat tworzenia naturalnych kadzideł.

– Poznamy historię kadzidlarstwa w magii, medycynie i życiu codziennym.

– Nauczymy się rozpoznawania żywic oraz ziół suchych i zasad tworzenia kadzidel.

– Przygotujemy mieszanki kadzidlarskie wg podanego przepisu, swoje własne oraz miotełki z ziół świeżych.

Zamiast stosować często naszpikowane chemią kadzidła dostępne w India Shopach, nauczycie się  tworzyć własne w pełni naturalne oparte na ziołach i roślinach.

Najbardziej znamy z nazw żywice używane do spalania – takie jak mirra i kadzidło, które były bardzo drogim i cennym darem. Do tej pory są one używane w kadzidłach kościelnych.

Będziecie mieli okazję je powąchać, pokruszyć, dodać do swojej mieszanki razem z wybranymi ziołami.

Zabierzecie ze sobą przepisy na mieszanki kadzidlarskie, a także intuicyjnie wykonaną swoją własną kompozycję zapachową.

Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały i ziołowe składniki.

Prowadzi Justyna Pargieła z @DziczeJemy – dziecko natury. Propagatorka  dzikich roślin jadalnych, własnoręcznie zbieranych ziół, octów roślinnych, olejów, kiszonek, ziołowych soli i kadzideł. Sposobów na zdrowie i urodę poszukuje na łące, w lesie i w ogrodzie.

Rośliny fascynowały ją od dziecka. Wychowała się w leśniczówce z babcią, która zbierała zioła. Pieląc ogródek, czuła, że szkoda wyrzucać kłącza perzu, więc suszyła i przechowywała je w woreczkach. Jako ośmiolatka pomagała siostrze Joannie, studentce farmacji, zbierać w lesie okazy do zielnika. W wieku 18 lat została wegetarianką. Kilkanaście lat temu, gdy w rodzinie pojawiły się poważne choroby, zainteresowała się fitoterapią. Tematykę roślin  zgłębia naukowo. Najpierw ukończyła studia z zakresu ziołoznawstwa na Uniwersytecie Rzeszowskim, z kolei w Krośnie studiowała towaroznawstwo zielarskie u dr Henryka Różańskiego, guru polskich fitoterapeutów. Zrobiła jeszcze kurs Zielarz -fitoterapeuta w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach. Posiada uprawnienia zawodowe  naturopaty.

 

Warsztat

7 grudnia 2019, godz.11-15

Prowadzi Justyna Pargieła

 

 

 

Miejsce:

Stowarzyszenie Sztuka Dobrego Życia

wejście z Pasażu Schillera przez szeroką, żelazną bramę na podwórko kamienicy– tuż przy Straży Miejskiej. Po przejściu przez bramę należy kierować się w lewo do ostatniej klatki schodowej. Przy drzwiach jest plakat Stowarzyszenia.

GPS: wpisać „aleja Leona Schillera Łódź” bez numeru.

Dojazd samochodem: przez Plac Komuny Paryskiej

Zapisy:

mailowo: sztukadobregozycia@gmail.com

telefonicznie: 512 354 599 lub 692 778 413