Akademia Terapii Ekspresyjnych

Akademia Terapii Ekspresyjnych

Terapie Ekspresyjne to nazwa jednego z nowszych nurtów arteterapii.

Nurt ten zaczął rodzić się w latach 60-tych w USA, a krystalizował się w latach 80-tych.

Jedną z pionierek tego nurtu jest Anna Halprin. Zaczynała od działań artystycznych w wywodzących się z tańca współczesnego i eksperymentalnego teatru tańca oraz działań na rzecz edukacji i rozwoju człowieka poprzez taniec.

Jednym z głównych teoretyków tego nurtu terapii przez sztukę jest Shaun McNiff, terapeuta ekspresyjny łączący działania plastyczne z muzyką i ruchem, autor licznych książek prezentujących teoretyczno filozoficzne podłoże terapii ekspresyjnych.

Paulo Knill szwajcarski muzyk i terapeuta ekspresyjny, który współpracował z Grotowskim twierdzi, że praca Laboratorium Grotowskiego była inspiracją rozwoju jednego z nurtów terapii ekspresyjnych w USA.

Przekazywanie w trakcie kursu metody stanowią samodzielną metodę pracy nad rozwojem osobistym, przez sztukę i ćwiczenia relaksacyjne oraz mogą być wykorzystywane jako dodatkowe ćwiczenia w pracy przez terapeutów, trenerów, psychologów, pedagogów, tancerzy, artystów, bioterapeutów itp.

Uczestnicy, którzy odbędą wszystkie 10 spotkań otrzymają dyplom ukończenia kursu i upoważnienie do stosowania ćwiczeń zawartych w tym programie w swojej pracy jako instruktorzy.

W trakcie rocznego cyklu warsztatów poznasz:

 • Taniec Terapeutyczny
 • Pracę z Mandalą Terapeutyczną
 • Terapię Dźwiękiem
 • Techniki Relaksacyjne
 • Wizualizację Terapeutyczną
 • Procesy Terapeutyczne
 • Teoretyczne Podstawy Terapii Ekspresyjnych
 • Umiejętności Instruktora Terapii Ekspresyjnych

W trakcie warsztatów będą także prezentowane różne teorie na temat terapeutycznego zastosowania sztuk ekspresyjnych: podejście intermodalne, teoria krystalizacji, dialog z symbolami, skupianie się na potencjale, teoria rozwojowa terapii ekspresyjnych, teoria kreatywności, coaching somatyczny oraz przykłady ich praktycznego zastosowania przez wybitnych przedstawicieli nurtu terapii ekspresyjnych.

Oprócz samego poznawania teorii i technik terapii ekspresyjnych oraz ćwiczeń relaksacyjnych i wizualizacji, w trakcie warsztatów będziemy pracować także nad własnym rozwojem zawodowym – trening Antykariery i Świadomy Biznes (model rozwinięty w oparciu o prace Kena Wilbera-psychologie integralną), rozwojem wewnętrznym – praca w oparciu o metaforę Podróży Bohatera oraz uczyć się jak stosować terapie ekspresyjne, wizualizację itd w celu poprawy relacji, rozwoju prosperity, uwalniania podświadomych wzorców, afirmacji itd.

Ostatni warsztat poświęcony jest rozwojowi umiejętności instruktorskich. W trakcie tych warsztatów skupimy się nad udzielaniu informacji zwrotnych, podstawowych zasadach prowadzenia grupy, pracy z cyklami procesu grupowego oraz pracy nad rozwojem wewnętrznym prowadzącego.

 

W trakcie warsztatów stosujemy model Czterech Filarów zrównoważonego, integralnego rozwoju w oparciu teorie Kena Wilbera, pioniera w rozumieniu całościowego rozwoju człowieka:

 1. praca z ciałem: taniec, masaże itd,
 2. praca z cieniem: terapie ekspresyjne, poznawanie siebie i swojej podświadomości poprzez różne formy twórczej ekspresji,
 3. rozwój intelektualny- poznawanie rożnych teorii wyjaśniających terapeutyczne działanie sztuki i ich zastosowania w pracy wybitnych przedstawicieli tego kierunku, trening mentalny
 4. rozwój świadomości – świadome oddychanie, ćwiczenia rozwijające zdolność koncentracji oraz bycia tu i teraz, medytacja w tańcu i poprzez różne formy sztuki itd.

Dokladny opis warsztatów jest na stronie prowadzącego

http://www.mateuszwiszniewski.eu/akademia_terapii_ekspresyjnych__i_technik_relaksac.html

Prowadzi dr Mateusz Wiszniewski – arteterapeuta, Zen Coach.

Od wielu lat prowadzi warsztaty i sesje indywidualne z zakresu terapii ekspresyjnych, tańca i rysunku (od 2000) oraz ćwiczeń relaksacyjnych i wizualizacji (od 1994).
Jest jednym z wykładowców podyplomowego studium arteterapii i choreoterapii.
Brał udział w warsztatach i szkoleniach prowadzonych przez wielu mistrzów terapii ekspresyjnych, między innymi w USA (Anny Halprin, Gabrielle Roth, Emilie Conrad). Przez wiele lat brał udział w warsztatach twórcy Antykariery Ricka Jarow PHD. Jest instruktorem improwizacji tańca i symboliki ciała (metoda Kapperta) , eksperymentalnego teatru tańca, Kino Mana-hawajskiej pracy z ciałem oraz Chi Kung-Healing Dao. Uczył się metod pracy z traumą, wywodzących się bioenergetyki. Jest autorem książek: Taniec jako terapia, Uzdrawiający Taniec, Zrelaksuj się i Żyj Twórczo, Samouzdrawianie i Praca ze Snami, Huna w Samouzdrawianiu i Autoterapii oraz Potęga Wizualizacji (3 wydania).

Akademia Terapii Ekspresyjnych ( 120 godzin )

Pierwsze zajęcia 18 – 19 listopada 2017, godz. Sob. 11.30 – 19.30, niedz. 10 – 17

Cena za jeden warsztat 400 zł

Przy wpłacie z góry za całe 10 warsztatów 10 % zniżki

Prowadzi dr Mateusz Wiszniewski

Następne terminy:  16/17.12.17 – 20/21.01.18 – 24/25.02.18 – 9/10.03.18 – 7/8.04.18 – 26/27.05.18 – 21/24.06.18 (lub 2 oddzielne weekendy – do uzgodnienia z grupą)

 

Potwierdzeniem uczestnictwa w warsztatach jest wpłata zaliczki w wysokości 300 zł do dnia 25 września na rachunek bankowy:

Stowarzyszenie Sztuka Dobrego Życia

55 1020 3352 0000 1002 0152 6748

tytułem ” Akademia Terapii Ekspresyjnych + imiona i nazwiska uczestników”.

 

W każdym przypadku prosimy o podanie numeru telefonu.

Pozostała kwota płatna PRZED rozpoczęciem.

 

Zapisy:

mailowo: sztukadobregozycia@gmail.com

telefonicznie: 512 354 599 lub 692 778 413

 

Miejsce:

Stowarzyszenie Sztuka Dobrego Życia

ul.Sienkiewicza 61, 90-009 Łódź

wejście z Pasażu Schillera

Jak trafić: budynek pofabryczny –  tuż przy Straży Miejskiej. Po przejściu przez bramę należy kierować się w lewo do ostatniej klatki schodowej. Na drzwiach jest plakat Stowarzyszenia

 

Informacje dodatkowe:

– należy zabrać ze sobą swobodne ubranie, napoje, posiłek (wyżywienie we własnym zakresie, w Stowarzyszeniu istnieje możliwość otrzymania gorącej kawy lub herbaty).

– jeżeli zaliczka lub cała kwota nie wpłynie w terminie dwóch dni od momentu dokonania rezerwacji, rezerwacja jest zwalniana.

– zwrot wpłaconej kwoty  następuje w sytuacji odwołania warsztatu z przyczyn zależnych lub niezależnych od organizatora.

– wpłacona kwota  nie jest zwracana w przypadku wpłaty i nieprzybycia uczestnika na warsztat. Odwołać uczestnictwo można tylko do końcowego terminu przyjmowania zapisów i wpłat.

– dopuszczalne spóźnienie 10 minut. Po tym czasie kończymy rejestrację uczestników, czas ten nie ulega przedłużeniu.

– na podane numery telefonów oddzwaniamy wyłącznie w przypadku odwołania warsztatu lub zmiany warunków!

Zostaw Komentarz