17 luty 2014, godz. 18

bezpłatna prelekcja

poprowadzi Cezary Kwiatkowski

Na dworze cesarskim w Chinach narodziło się tai chi, – ćwiczenia mentalno-fizyczne, których celem jest zdrowie i pogoda ducha. Wyrosło z mody arystokracji na kultywacje zdrowia i na przedłużenie życia.

Chińska koncepcja świata opiera się na istnieniu energii życiowej. Qi to siła życiowa człowieka. Koncepcja qi jest fundamentalna w widzeniu świata w kulturach dalekiego wschodu. W rzeczywistości na niej opiera się tradycyjna medycyna chińska. Ćwiczenia Tai chi zostały stworzone by kultywować i wzmacniać qi. Zawierają łagodne i wolne ruchy, które rozciągają meridiany ( kanały po których porusza się qi) . Rytmiczne ruchy mięśni i stawów pompują energię przez całe ciało. Tai chi likwiduje przeszkody w krążeniu qi w sferze ciała i energii zależnej od psychiki – w ciele qi. Cesarskie Yang jest nazywane alchemią Yang Jin hou, ponieważ ma podłoże w alchemii taoistycznej.

Tai chi nei gong to ćwiczenia ciała i umysłu, to sztuka relaksu, medytacji i walki praktykowana współcześnie przez miliony osób na całym świecie.

Ćwiczenia Tai Chi często polecane jest  przez lekarzy jako doskonały środek profilaktyczny i leczniczy na wiele chorób. Ćwiczenia te mają ogromny wpływ na cały organizm. Istnieje wiele badań potwierdzających, że osoby praktykujące tai chi chuan charakteryzują się dużą sprawnością układu krwionośnego, oddechowego oraz bardzo dobrą przemianą materii.

Często leczenie choroby to długotrwały proces. Ćwiczenia neigong (wizualizacje, medytacja) usuwają przeszkody w krążeniu energii życiowej w sferze psychicznej. Z czasem przenosi się to na ciało fizyczne. Zrelaksowane ruchy są takie, żeby nie sprawiać trudności. Z czasem trans leczniczy uruchamia zdolność organizmu do regeneracji.

Korzyści z ćwiczeń tai chi:

 

  1. Ruchy wymagają zaangażowania całej świadomości – co powoduje stopniowe uwolnienie się nawet do dużego stresu. Niewskazane jest automatyczne powtarzania ruchów, kiedy umysł ciągle zajmuje się problemem. Do każdego ruchu jest przypisane ćwiczenie umysłu. Taki nawyk ćwiczenia jako ruchów i ćwiczenia umysłu jest skutecznym remedium na stres, jaki generuje dzisiejszą rzeczywistość.

 

  1. Istota ruchów to umiejętność użycia siły mięsni kręgosłupa. Są to ćwiczenia leczące chroniczne dolegliwości kręgosłupa, co potwierdziły badania na całym świecie. Tradycyjna forma skupia się na takim użyciu kręgosłupa, by nawet duże siły nie mogły go uszkodzić. Umiejętność ruchu ze świadomością właściwego użycia kręgosłupa jako źródła naszej siły jest niezwykle praktycznym efektem ćwiczeń tradycyjnej formy tai chi.

 

  1. Efekty leczenie tai chi odkryto również współcześnie. Ćwiczenia tai chi wpływają korzystnie na stan zdrowie osób chorych na cukrzycę, ruch bez wysiłku jest bardzo korzystny dla osób po zawale serca, leczy chroniczne dolegliwości kręgosłupa. W Chinach tai chi nei gong pozwoliło wyleczyć wiele osób z chorób uznawanych za lekarzy za nieuleczalne co zostało udokumentowane naukowo.

 

  1. Ćwiczenia umysłu i ciała uczą, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami, stresem i zamieniać go na entuzjazm do życia.

 

  1. Tradycyjna forma tai chi yang jest ćwiczeniem podobnym do yogi. Ma wiele poziomów, tak że nigdy nie można powiedzieć, że nauka jest już zakończona.

 

Cezary Kwiatkowski zainteresował się Tai ji quan w 1981 roku. Rozpoczął ćwiczenia 24 ruchów pekińskich, a w 1986 roku, w trakcie studiów w Pekińskim Instytucie Języków Obcych, został uczniem mistrza Zhou Yi. Od tej chwili bardzo poważnie podchodzi do tradycyjnego sposobu ćwiczeń. Ze względu na przebytą chorobę nowotworową, jego motywacja do ćwiczeń jest silniejsza niż większości europejczyków, dlatego został przyjęty do rodziny Zhou i dopuszczony do tajemnic wewnętrznego kung-fu. Nie bez znaczenia była też jego znajomość chińskiego nabyta podczas studiów w Pekinie.

Od 1987 roku ćwiczy tai chi Weishurena, z tym tai chi zetknął się właśnie w Pekinie. W 2005 roku odnalazł ucznia mistrza Wei – Richarda Wong. Podczas jego drugiej wizyty w Polsce, Cezary otrzymał od Mistrza Wong certyfikat potwierdzający, że może nauczać tai chi i neigong. Cezary jest skupiony na rozwoju i propagowaniu tai chi Weishurena w Polsce i na świecie. Prowadzi indywidualne nauczanie zgodnie z regułami tradycyjnego tai chi. Tai chi nei gong jest przekazywane w sposób polecony przez Mistrza Weishurena. Przetłumaczył z chińskiego książki mistrzów tai chi i opublikował w postaci ebooka Imperia Yang Tai chi.

Od stycznia 2011 Cezary jest reprezentantem Internal Martial Art Imperial Tai Chi, instruktorem certyfikowanym przez Internal Martial Art Imperial Tai Chi oraz osobistym uczniem mistrza Wong. Dzięki swojemu zaangażowaniu w tai chi neigong został przedstawicielem Imperial Yang Tai chi na Europę. A po śmierci mistrza Wei shuren zaangażował się w zachowanie jego przekazu w niezmienionej formie.

Cezary Kwiatkowski jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego wydziału biologii, pisarzem, dziennikarzem, trenerem rozwoju osobistego. Prowadzi zajęcia rozwoju osobistego od 1982 roku. Skończył kurs dla liderów. Napisał bestseller „Jak zostać człowiekiem sukcesu” i kilka innych książek.

Zajęcia tai-chi będą odbywać się w czwartki o godz 18