PROSO, czyli kasza jaglana

 

Słowiańskie spotkania kulinarne to cykl spotkań w odpowiedzi na ciągłe pytania: co jeść, by nie chorować. Będziemy zgłębiać kuchnię Słowian. Degustować przygotowane potrawy wg starych receptur, ale również Sami stworzymy współczesne, zdrowe potrawy wg filozofii Naszych Przodków. Pomoże Nam w tym Katarzyna Miłochna Mikulska, zielarka i odtwórczyni rodzimej kuchni.

Na początku skupimy się na zbożach. Zboża przez tysiące lat stanowiły podstawę żywienia, były chlebem życia – dosłownie i w przenośni, aż do współczesności. Pełne zboża dostarczają najzdrowszej, najbardziej zrównoważonej energii, zawierają białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i substancje mineralne w zrównoważonym i najodpowiedniejszych dla człowieka proporcjach. Gotowane, całe ziarna zbóż i wytwarzane z nich produkty przez tysiące lat na całym świecie pełniły rolę żywności podstawowej.

Pierwszą bohaterką będzie: PROSO czyli kasza jaglana. Smaczna, pożywna. Jest również bardzo dobrym ziarnem do przeprowadzania kuracji leczniczych. Ale z uwagi na to, że zbytnio wysusza organizm i może czopować jelita, najlepiej łączyć ją z innymi ziarnami, np. ryżem, orkiszem, pszenicą itd. Jest jedynym zasadowym zbożem: bardzo korzystnie wpływa na kwasicę organizmu likwidując ją. Proso leczy wszystkie organy, a szczególnie śledzionę, żołądek i trzustkę, wspomaga pracę układu oddechowego, wzmacnia energię nerek i reguluje pracę układu pokarmowego. Skutecznie oczyszcza organizm z nadmiaru śluzu i wilgoci: można wzmóc ten efekt podprażając kaszę jaglaną lub proso. Dzięki swojej zasadowości podnosi odporność organizmu i jest najprostszym lekiem przeciwko nowotworom. Bardzo szybko dodaje energii i sił, stawia na nogi.

 

Katarzyna Mikulska: zielarka – praktyk, animatorka kultury, absolwentka UŁ, wolny słuchacz na Akademii Medycznej w Łodzi. Pełna energii, autorka autorskich warsztatów zielarskich realizowanych w KISS SZANSA w 2011 – 2013 r. Autorka cyklu warsztatów Dotyk Natury 2010 – 2014, szkolenia zielarskiego „Czas na EKO – zawód” 2013 – 2014. Członkini Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Nowoczesnej Edukacji. Członkini Stowarzyszenia Odtwórców i Rzemiosł Dawnych Strzecha. Członkini Zespołu Muzyki Dawnej Ars Temporis. Jej miłością jest historia i łączy ją w każdych działaniach: muzyka, kuchnia, warsztaty zielarskie oraz w ogólnych warsztatach dla dzieci. Laureatka 30under30, Kobieta Kreuje 2012.

 

Warsztat kulinarny

18 czerwca 2015, godz. 18 – 20

Prowadzi Katarzyna Mikulska

 

Potwierdzeniem uczestnictwa w warsztatach jest wpłata na rachunek bankowy:
Stowarzyszenie Sztuka Dobrego Życia
55 1020 3352 0000 1002 0152 6748
tytułem „proso + imiona i nazwiska uczestników”.
W każdym przypadku prosimy o podanie numeru telefonu.

 

Osoby wpłacające za pośrednictwem Poczty Polskiej – prosimy o wysłanie scanu potwierdzenia zapłaty mailem (przelewy PP są realizowane ze znacznym opóźnieniem) – informacja ta jest niezbędna do sporządzenia właściwej listy uczestników.

 

Zapisy:

mailowo: sztukadobregozycia@gmail.com

telefonicznie: 512 354 599 lub 692 778 413

 

Miejsce:
Stowarzyszenie Sztuka Dobrego Życia
ul. Sienkiewicza 61, 90-009 Łódź
wejście z Pasażu Schillera

Jak trafić: budynek pofabryczny – tuż przy Straży Miejskiej. Po przejściu przez bramę należy kierować się w lewo do ostatniej klatki schodowej. Na drzwiach jest plakat Stowarzyszenia

 

Informacje dodatkowe:
– jeżeli zaliczka lub cała kwota nie wpłynie w terminie dwóch dni od momentu dokonania rezerwacji, rezerwacja jest zwalniana.
– zwrot wpłaconej kwoty następuje w sytuacji odwołania warsztatu z przyczyn zależnych lub niezależnych od organizatora.
– wpłacona kwota nie jest zwracana w przypadku wpłaty i nieprzybycia uczestnika na warsztat. Odwołać uczestnictwo można tylko do końcowego terminu przyjmowania zapisów i wpłat.
– dopuszczalne spóźnienie 10 minut. Po tym czasie kończymy rejestrację uczestników, czas ten nie ulega przedłużeniu.
– na podane numery telefonów oddzwaniamy wyłącznie w przypadku odwołania warsztatu lub zmiany warunków!