Zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych tematyką mindfulness na spotkanie otwarte w Łodzi, dotyczące praktyki uważności w życiu codziennym, a także kursu MBSR.
Podczas spotkania:
– poznasz bliżej tematykę Mindfulness
– dowiesz się jak wygląda 8-tygodniowy kurs redukcji stresu MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction)
– będziesz miał też okazję spotkać się z własną uważnością podczas zaczerpniętych z nurtu MBSR ćwiczeń medytacji.
Spotkanie ma charakter otwarty i jest bezpłatne. Jest zaproszeniem do zapoznania się z wyjątkową metodą rozwoju osobistego. Jest także okazją do zapisania się na kurs, który organizuję w Łodzi.
Kurs Mindfulness MBSR jest skierowany do wszystkich osób, które:
– odczuwają stres czy przeciążenie emocjonalne w codziennym życiu zawodowym czy osobistym
– pragną zwiększyć swoje poczucie własnej wartości i sprawstwa w trudnych sytuacjach
– chcą pozyskać narzędzia przydatne w codziennej pracy z trudnymi emocjami i stresem
– dążą do samoświadomości i refleksji nad sobą
– chcą zwolnić gonitwę swojego życia, przeżywać go bardziej świadomie
– dążą do rozwoju osobistego i bardziej świadomego życia.
„Świat ma bzika na punkcie uważności (ang. mindfulness). To wspaniale, ponieważ odczuwamy dziś dotkliwy brak i nagląca potrzebę pewnego nieuchwytnego, a jednak ważnego elementu. Czasem intuicja bardzo wyraźnie nam podpowiada, że to, czego nam tak brakuje, to my sami: nasza chęć lub zdolność pełnego zaistnienia we własnym życiu i do przeżycia go tak, by było naprawdę ważne. W jedynym momencie, który istnieje, czyli teraz. Intuicja podpowiada nam również, że zasługujemy na to, by żyć w ten sposób, i że jesteśmy do tego zdolni.” –z przedmowy Jona Kabat-Zinna „Mindfulness. Trening uważności” M.Williams, D.Penman
Więcej informacji o kursie Mindfulness MBSR:
http://centrumholi.pl/kurs_mbsr_mindfulness.html
Spotkanie otwarte
19 marca 2015, godz. 18 – 20
Prowadzi Sylwia Rogala-Marciniak
Miejsce:
Stowarzyszenie Sztuka Dobrego Życia
ul. Sienkiewicza 61, 90-009 Łódź
wejście z Pasażu Schillera
Kilka słów na temat metody
Program medyczny i psycho-edukacyjny opracowany pod koniec lat 70-tych przez Jona Kabat-Zinna dla osób cierpiących na chroniczny ból fizyczny i zaburzenia emocjonalne. Po raz pierwszy program MBSR został wykorzystany w 1979 roku, kiedy dr Jon Kabat-Zinn uruchomił Klinikę Redukcji Stresu Center For Mindfulness przy klinice uniwersyteckiej w Worcester w stanie Massachusetts (USA).
MBSR okazał się być skutecznym uzupełnieniem dla medycznego leczenia bólu w szpitalach, które nie odnosiły pożądanych rezultatów w tym obszarze. Dając pacjentom narzędzia do samodzielnej pracy z własnym ciałem i umysłem, okazał się być jednocześnie źródłem brania odpowiedzialności za własny stan, chęci poprawy własnego położenia i odczuwanej przez pacjentów poprawy jakości życia.
Istnieje wiele badań naukowych, które potwierdzają, że mindfulness wpływa bardzo pozytywnie na nasz umysł. Systematyczna praktyka pozwala nam na pełniejsze przeżywanie naszego życia, pełniejsze doświadczanie otaczającego nas świata. Stajemy się bardziej świadomi tego co robimy i doświadczamy. Potrafimy czerpać większą przyjemność z jedzenia, z otaczających nas zapachów, z przebywania wśród ludzi czy z najprostszego obcowania ze światem. Badania potwierdzają też, że mindfulness redukuje poziom stresu, pomaga zwalczyć depresję, czy też zmniejszyć znacznie ryzyko pojawienia się stanu depresyjnego. Pomaga także w walce z różnego rodzaju lękami czy fobiami, przywraca równowagę w naszym życiu i pozwala nam czuć się bardziej szczęśliwym.
Już po 7-8 tygodniach regularnej praktyki zachodzą zmiany w mózgu, zaś wiele osób zaczyna wtedy zauważać pozytywne zmiany w swoim życiu. W czasie ćwiczeń medytacyjnych i fizycznych praktykujący wyzbywają się automatyzmu reakcji i ocen, uczą się akceptacji, uwalniania od uprzedzeń i schematów, kształcą przychylność i życzliwość wobec siebie i świata, ćwiczą cierpliwość, poszerzają swoje horyzonty poprzez otwieranie umysłu na nowe informacje i doświadczenia.
MBSR zapoczątkował na świecie popularność medytacji mindfulness (świadomej percepcji doświadczenia za pomocą wszystkich zmysłów oraz obserwacji intelektualnej bez emocjonalnego zaangażowania 'ja’).
Czego uczymy się dzięki praktyce uważności?
- Procesu aktywnego skupiania uwagi
- Doświadczania poczucia własnej skuteczności i postawy aktywnej
- Konstruktywnego radzenia sobie z problemami
- Wyrabiania w sobie nieosądzającej i akceptującej postawy
- Żywego kontaktu z doświadczaniem rzeczywistości tu i teraz
- Uważnego radzenia sobie z trudnymi emocjami, bólem itp.
- Przeciwdziałania rozproszeniu umysłu
- Wzmacniania siły koncentracji
- Dostępu do postawy cechującej się bezstronnością, spokojem i wewnętrzną stabilnością.
Poprzez bycie obecnym, świadomym każdego momentu, zwiększamy umiejętności radzenia sobie w stresujących czy trudnych sytuacjach.
Zobacz:
http://www.ted.com/talks/andy_puddicombe_all_it_takes_is_10_mindful_minutes?language=pl
JonKabat-Zinn – „The Healing Power of Mindfulness”
https://www.youtube.com/watch?v=_If4a-gHg_I
Sylwia Rogala-Marciniak – Jest trenerem rozwoju, nauczycielem Mindfulness, ericksonowskim certyfikowanym coachem. Od 12 lat ćwiczy jogę i praktykuje medytację. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Szkoły Trenerów SKiTZ Matrik oraz akredytowanego przy ICF programu „Art and Science of Coaching” Erickson College International . Tworzy i rozwija Pracownię Rozwoju Osobistego HOLI Centrum, w której realizuje programy dla dzieci, life-coaching, warsztaty rozwoju osobistego. Jest także opiekunem merytorycznym studiów podyplomowych z zakresu coachingu na Uniwersytecie Łódzkim. Rozwijając swoje kompetencje uczestniczyła w programach CoachWise Coaching Essentials™, Transforming Communication™, Family Coaching -Erickson College International. Aktualnie rozwija się na kursie trenerskim MBSR (Maindfulness Based Stress Reduction) organizowanym przez Institute for Mindfulness-Based Approaches oraz na kursie nauczycielskim jogi metodą IyengaraIntroductory II u Konrada Kocota.
kontakt: sylwia@centrumholi.pl
Najnowsze Komentarze