31 marzec 2014, godz. 18

poprowadzi Ryszard V Borowiecki

Omówiliśmy znak Barana

W starożytności nie występowało rozróżnienie pomiędzy astronomią a astrologią w dzisiejszym rozumieniu tych pojęć. Astrologia była wówczas wyżej ceniona jako nauka, astronomia była jedynie jej nauką pomocniczą. Mikołaj Kopernik we wstępie do swojego epokowego dzieła „O obrotach” pisze o „Nauce, którzy jedni zowią astrologią, inni astronomią, a wielu spośród starożytnych szczytem matematyki”. Dopiero usunięcie w XVIII w. katedr astrologii na uniwersytetach (m.in. na UJ) zapoczątkowało zepchnięcie jej do roli pseudonauki.

Nie istnieje jeden spójny system astrologiczny. Można jednak wyróżnić pewne stałe cechy wielu jej odmian. W astrologii znaczenie mają wszystkie znane planety Układu Słonecznego, łącznie z Plutonem oraz Słońce i Księżyc. Ponadto gwiazdy stałe, planetoidy, węzły księżycowe i planetarne, a także inne punkty wyliczane za pomocą różnych technik (np. Lilith). Znaczenie mają także tzw. domy, których jest dwanaście. Domy horoskopowe opisują dziedziny życia, w których działają energie poszególnych planet. Każdy obiekt w określonym czasie znajduje się w jakimś znaku zodiaku. Z tego względu horoskop każdego człowieka jest bardzo indywidualny. Np. domy horoskopowe zmieniają swoje położenie z każdą minutą.

 

Ryszard V Borowiecki – doświadczony wykładowcą, prowadzącym przez wiele lat program autorski „Spotkania z Astrologią ” w telewizji TOYA. Autor video-bloga www.asborowiecki.net, w którym omawia różne tematy w oparciu o wiedzę astrologiczną. Prowadził wykłady w Polskim Cechu Bioeneroterapeutów w Warszawie, Polskim Stowarzyszeniu Astrologicznym oraz Polskim Cechu Naturopatów i Hipnotyzerów.